מתח וחרדה

חרדה היא אחת מהתלונות הנפשיות השכיחות כיום. ההערכה היא שבין 5% ל־10% מהאוכלוסייה סובלים בכל רגע נתון מהפרעות חרדה בעוצמות שונות וכי כמעט כל אדם יסבול מהפרעת חרדה כלשהי במהלך חייו.

תסמינים של התקף חרדה : קוצר נשימה, רעד בגוף, דפיקות לב מואצות, עלייה בלחץ הדם, אי שקט, יובש בפה, כאב ראש, ערפול בראייה, קשיי נשימה, מתח בשרירים, טשטוש ראייה והרגשה של אובדן שליטה על הגוף.

חרדה היא מצב של עוררות גופנית ונפשית ופחד גדול ממקור לא ידוע, שאינו תואם לאיום האמיתי הקיים במציאות. כאשר מתעורר בנו פחד, בדרך כלל נדע ממה אנו מפחדים. בחרדה, מקור הפחד אינו ידוע. בחרדה, אין שליטה על התסמינים שעולים ואילו בפחד יש לנו שליטה.

בתפיסה ההוליסטית, החרדה היא לרוב ביטוי פיזי לתגובה רגשית עזה שמתחברת לחוויה של פחד קיומי, של שמיטת הקרקע. מצבים כמו חוסר בטחון כלכלי, קושי בזוגיות, מחלה, יכולים להחליש את תחושת הביטחון הקיומי שלנו ועל בסיס כזה קל להגיע לכדי חרדה.

במרבית המקרים התחלת התהליך תהיה בטיפול מכיל, מרגיע ומקרקע, במטרה לייצב את התחושה שיש קרקע תחת הרגליים. בטיפול ניתן דגש על הרגעת מערכת העצבים ועל חיזוק וביסוס היציבות והביטחון. כמו כן נחזק את מערכת העיכול ואת מערכת הנשימה, במטרה לסייע ביכולת העיכול של החוויות.

בשלב האחרון נחזק קבלה עצמית ואהבה עצמית. חיזוק היכולת להכיל ולקבל את הפחדים והחרדות כחלק ממנו, מאפשרת למטופל יכולת התמודדות טובה יותר.

39459672_s.jpg