רפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה היא אחת משיטות הטיפול ההוליסטיות העתיקות ביותר. אחד ממקורותיה המתועדים הראשונים הידועים הם מתקופת מצרים העתיקה לפני 4,500 שנה. ד"ר ויליאם פיצג'ראלד, רופא אף אוזן גרון, והפיזיותרפיסטית יוניס אינגהם,  הניחו בתחילת המאה העשרים את יסודותיה של הרפלקסולוגיה כפי שהיא מוכרת לנו היום.

 

הרפלקסולוגיה, בדומה לשיטות טיפול הוליסטיות אחרות, מתייחסת לגוף כאל מכלול שלם, ומאמינה כי המערכות הפיזיולוגיות והנפשיות השונות של הגוף קשורות זו בזו כמקשה אחת שלמה והן משתקפות בכפות הרגליים והידיים, כאשר כל נקודה בכף הרגל מייצגת איבר אחר בגוף.

 

הרעיון הטמון בבסיס השיטה הוא שניתן לאבחן סיבות לבעיות גופניות או נפשיות בעזרת תשאול המטופל והתבוננות בכפות הרגליים שלו. המטרה בטיפול היא לאבחן את מקור הבעיה ולא להתמקד בסימפטומים שלה.

 

הטיפול מתבצע בעזרת מגע או הפעלת לחץ באזורים מסוימים בכפות הרגליים. בעקבות הטיפול משתחררות חסימות אנרגטיות והדבר משפיע לטובה על מערכות הגוף.

 

מטרת הטיפול הרפלקסולוגי היא לאזן רמות פיזיות ואנרגטיות בגוף, מתוך הנחה שגוף מאוזן, יוכל ביתר קלות להתמודד עם בעיות שונות ולרפא את עצמו.

 

הרפלקסולוגיה משמשת הן כטיפול מונע והן להתמודדות עם סימפטומים שונים במצבים של מחלות ואף מחלות כרוניות כגון : בעיות נשימה, אלרגיות, כאבי ראש, בעיות אורתופדיות שונות, בעיות במערכת העיכול, כאבים שונים, הפרעות שינה, חוסר איזון הורמונלי ובעיות פריון. בנוסף השיטה עשויה לתרום להפחתת דיכאון, חרדה ולחץ נפשי.

 

הטיפול הרפלקסולוגי מתאים בכל גיל : תינוקות, ילדים, מבוגרים וקשישים.

 
קיימים מחקרים מדעיים המוכיחים את יעילותה של הרפלקסולוגיה בטיפול ובאבחנה, ככלי לשיפור מצבם של הלוקים במחלות שונות, לרבות מחלת הסרטן, סוכרת וטרשת נפוצה.

N_F_0063.JPG

דיקור סיני

הדיקור (אקופונקטורה) הוא חלק מהרפואה הסינית, ונעשה בו שימוש בסין, כבר לפני 2,500 שנה.

על פי הרפואה הסינית, אנרגיית החיים (הצ'י) זורמת בערוצים קבועים לאורך הגוף ולרוחבו. לערוצים אלו קוראים מרידיאנים. מצב של בריאות מאופיין בזרימה חופשית ומשוחררת של האנרגיה בגוף,

לדיקור במרידיאנים יכולת להשפיע על החסימות בזרימת הצ'י – ולפתוח אותן. וזו בעצם המשמעות של דיקור סיני. דיקור לאורך ערוצי האנרגיה בגוף שלנו משפיע על הצ'י, אנרגיית החיים, ומפעיל את הגוף כך שירפא את עצמו.

הדיקור מסייע לקשת רחבה של מצבים בריאותיים, כגון :

  • חרדות ומתח נפשי

  • מיגרנות וכאבי ראש

  • בעיות שלד ושרירים

  • בעיות פריון

  • תופעות גיל המעבר

  • בעיות במערכת העיכול

  • חולשה של מערכת החיסון

לאורך המרידיאניים קיימות נקודות שדרכן ניתן להשפיע על הצ'י. הדיקור נעשה במחטים דקות וסטריליות, בנקודות אלו. בדרך כלל, בוחרים מספר  נקודות שיש ביניהן קשר או שהן תומכות בפעולה של אחת או חלק מהנקודות הנוספות. במקרה של כאבי בטן, למשל, אין חובה לדקור בבטן. לעיתים רבות דיקור בגב או בנקודות על פני הידיים או הרגליים יעיל יותר מאשר טיפול במקום עצמו.

הטיפול אינו כרוך בתחושת כאב, בזכות המחטים העדינות, הדקירה כמעט שאיננה מורגשת.

השלב הראשון של הטיפול הוא האבחון. תהליך האבחון נעשה על ידי התבוננות במטופל, תשאול, מדידת דופק, בחינת הלשון ובדיקה של האזור הבעייתי.

לאחר מכן בונים תכנית טיפול. מספר המפגשים תלוי בסוג הבעיה ובמשך הזמן שבו היא קיימת. לא תמיד נחוש מיד בהקלה ולעתים נדרש זמן על מנת לחוש בשיפור המיוחל.

קיימים מחקרים רבים המצביעים על יעילות הטיפול בדיקור סיני. כיום ישנה הסכמה רחבה בתוך הממסד הרפואי שאקופונקטורה היא טכניקת טיפול יעילה למצבים רבים של חולי. לא בכדי משולבים מטפלים בשיטה הסינית ברוב בתי החולים בארץ ובעולם. הדיקור הסיני יעיל בטיפול בבעיות רבות כמו בעיות כאב, הפרעות מחזור, בעיות פוריות, תופעות גיל המעבר, סחרחורות, בעיות במערכת העיכול, סינוסיטיס, אלרגיות ועוד.

Acupuncture

ג' י ן  ש י ן  ד ו  -  א ק ו פ ר ס ו ר ה

ג'ין שין דו - אקופרסורה, הינה שיטת טיפול אשר פותחה בשנות ה- 70 של המאה העשרים. השיטה משלבת בין הרפואה הסינית המסורתית, הטיפול האנרגטי והטיפול במגע.

 

השיטה המכונה גם "דיקור ללא מחטים", משלבת נקודות לחיצה עדינות, באמצעות לחץ אצבעות  לאורך מסלולי המרידיאנים, ביניהם גם שמונת "הערוצים המיוחדים" אשר מופקדים על זרימת האנרגיה העמוקה בגוף.

 

על פי תורת הג'ין שין, בעיות ברמה הפיזיולוגית והנפשית מופיעות כאשר קיימת הפרעה בזרימת האנרגיה באחד או יותר מהערוצים והמרידיאנים. העבודה על נקודות האיזון על פי הג'ין שין, מאפשרת חידוש ופתיחה מחדש של זרימת אנרגיה תקינה ומאפשרת לגוף המטופל "לתקן" או "לרפא" את עצמו.

           

המטופל שוכב על מיטת הטיפולים והמטפל נוגע בנקודות בגופו, תוך ריכוז והעברת אנרגיות, במטרה לשחרר חסימות במרידיאנים. הטיפול עדין, לא מכאיב ונעשה בלבוש מלא. בניגוד לטיפול בדיקור (המבוצע על אותן הנקודות ממש) אין הוא חודרני ואינו גורם לכאב.

 

הטיפול עוזר בהפגת כאבים שונים ומוביל להקשבה טובה יותר לרגשות ותחושות. מרבית המטופלים מספרים בסיום הטיפול על תחושות של רגיעה והרפיה עמוקה מאוד.

 

הטיפול יעיל  לכל קשת התופעות הפיזיות והנפשיות של האדם, כגון: כאבי גב וברכיים, כאבי ראש ומיגרנות, הפרעות מחזור, בעיות גיל המעבר, עייפות, חולשה כרונית, אלרגיות, אסטמה, לחץ וחרדה, חוסר איזון נפשי, הפרעות שינה ועוד.

20180314_203146.jpg